ناندينا ( Nandina Domestica )

درختچه اي مقوم و سازگار بوده كه به آساني قابل پرورش است . به خیال و خاطر شاخه هاي ني نظیر بلند و برگهاي بلند و باريك آن , به آن بامبوي بهشتي گفته مي شود . اين درختچه بادوام بالغ بر 100 سال قدمت مي كند . ناندينا در هر فصلي جلوه خاصي دارد : برگهاي ظريف قرمز‌رنگ و دستگاه لیزر هاي سفيد در بهار , برگ هاي سبز با ميوه هاي حبه مثل در فصل تابستان و برگ ها و حبه هاي قرمز رنگ در پاييز . ناندينا بكاريد و از تغييرات زيباي در زمان سال آن لذت ببريد . ارقام كوتوله ناندينا براي كاربرد در حاشيه ها بسيار عالي می باشند اين ارقام بخوبي با بسترهاي دستگاه لیزر دائمي و سالانه تركيب مي شوند . اين گياه نيازمند ةفتاب است ولی سايه را نیز تحمل مي كند . روش ورودي را با ناندينا زينت ببخشيد , افسانه اي مي گويد ناندينا به اسم گياه دوست گفته مي شده زيرا هميشه پشت در مهیا است تا به درد و دل هاي میزبان گوش دهد . ناندينا در ورودي يك گياه خوش آمد گوست .

كابرد هاي ناندينا در طراي دستگاه لیزر شن و پارك :

1 . ايجاد پرچين رنگارنگ ( هر چند به هرس نياز دارد اما به طور طبيعي براي اين مراد تربيت شده‌است )

2 . كاشت گروهي يا رديفي با ديگر گياهان

3 . كاشت ارقام كوتوله در پاسيو

4 . منفعت از شاخه هاي تازه ناندينا تحت عنوان شاخ و برگ در دستگاه لیزر دان هاي دستگاه لیزر شاخه بريده

5 . دستگاه لیزر هاي سفيد ناندينا اغلب در تابلوهاي دستگاه لیزر هاي خشك شده منفعت مي شود .

ناندينا سمي است از تماس كودكان و حيوانات خانگي با اين گياه و بويژه ميوه هاي آن جلوگيري كنيد .

&# دستگاه لیزر بذر ابری نقره ایS1 ) گاردنيا

درختچه اي بوده و دستگاه لیزر دهي آن در فصل‌تابستان مي باشد . دستگاه لیزر هاي آن سفيد رنگ و بسيار معطر می باشند .

خاك مناسب : زهكشي دلخواه , خاك نسبتا اسيدي براي گاردنيا ايده آل است , رطوبت ملايم سلامت گياه را تضمين مي كند اما ريشه هاي خيس سبب ساز ريزش غنچه ها مي شود همان طور كه خشكي بيش از خاك , افزودن پيت ماس با كمك به حفظ رطوبت فارغ از اينكه خيسي بيش از حد ايجاد شود براي گياه با فایده است .

آب : دوستدار رطوبت است ولی خيس بودن برگ ها سبب ساز به مشكلاتي مي شود آبياري مداوم روي برگ مي تواند سبب رویش قارچ روي برگ ها شود . در صورتیکه گاردنياي خویش ا در بيرون مي كاريد بايد توجه كنيد كه نبايد آن را زير گياهان ديگر بكاريد تا قطرا ت آب روي برگهايش نريزد همچنين مراقب باشيد گياهانتان در نیز فشرده نشود فقدان جريان هوا بين بوته ها موضوع قارچ را تشديد مي كند . زماني كه گياه را آبياري مي كنيد با انگشت خویش يك اينچ بالايي خاك را چك كنيد كه در شرایطی که خشك باشد به گياه رطوبت دلخواه را برسانيد . هر آبي كه در سيني زير گادان عده مي شود بايد خارج شود . يك ايده مطلوب اين است كه گاردنيا را درون ظرف آکنده‌از سنگريزه بكاريد , آب مي تواند از ميان سنگريزه ها عبور كرده و رطوبت لازم را فراهم كند سوای اينكه آب زيادي جذب دستگاه لیزر دان ها شود .

فروغ : گاردنياهاي هواي آزاد آفتاب كامل را ترجيح مي دهند با مقداري سايه در گرمترين ماه هاي تابستان , گاردنياهاي داخل نبايد زير نوروفروغ مستقيم آفتاب قرار گيرند اما خوب تر است در اتاق هايي باشند كه روشن است و نور و روشنایی غير مستقيم كافي دريافت مي كند .